Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

Jesienny 2011 - komunikaty

Nocny Rajd na Orientację Jesienny Tułacz 2011 zakończony!


390 uczestników, 155 km na czterech trasach, 12 godzin marszu lub 8 godzin na rowerze, 7 organizatorów i prawie dwie doby pracy na maksymalnych obrotach. Tak w skrócie przedstawia się Nocny Rajd na Orientację „Jesienny Tułacz 2011”, który miał miejsce w nocy z 1 na 2 października 2011 roku w Wejherowie a naszym gospodarzem był tym razem Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr4.

 

 

Nocny Rajd na Orientację „Tułacz” to impreza cykliczna odbywająca się trzy razy w roku – na wiosnę (Wiosenny Tułacz), wczesnym latem (Wakacyjny Tułacz) i jesienią (Jesienny Tułacz). W ramach Rajdu uczestnicy mogą wybrać jedną z czterech dostępnych tras: pieszą na dystansie 25, 30, lub 50km albo rowerową na dystansie 50km. Każdej trasie przypisany jest limit czasowy na jej pokonanie. Celem Rajdu jest praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, a także propagowanie biegów na orientację oraz rowerowej jazdy na orientację, jako dyscyplin sportu i doskonałej formy niekonwencjonalnego, aktywnego wypoczynku.

 

Tradycyjnie już na Tułaczu reprezentowana była praktycznie cała Polska. Do Wejherowa zawitali goście głównie z dużego (Gdańsk, Sopot, Gdynia) i małego Trójmiasta (Rumia, Reda, Wejherowo). Ponadto gościliśmy przedstawicieli 69 różnych miast i miasteczek jak Banino, Barczewo, Białogard, Bliżyn, Bojano, Brzeg Dolny, Bydgoszcz, Bytów, Chojnice, Chwaszczyno, Ciechanów, Ciechocinek, Człuchów, Dłutowo, Domatówko, Elbląg, Gniezno, Godziszewo, Gościcino, Góra, Grudziądz, Gryfino, Kasparus, Kazimierz, Kolbudy, Koleczkowo, Koronowo, Kościerzyna, Kowale, Lubań, Lublin, Luzino, Malbork, Mikołajki, Mroczeń, Nasielsk, Nowogród, Nowy Staw, Olsztynek, Otwock, Pakość, Polanica Zdrój, Police, Poznań, Pruszcz Gdański, Przywidz, Puck, Racibórz, Radzyń Podlaski, Rotmanka, Runowo Sławieńskie, Sady, Słupsk, Straszyn, Suchy Las, Szczytno, Sztum, Świecie, Świnoujście, Tczew, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Wipsowo, Wisła, Władysławowo, Żelistrzewo, Żukowo.

 

Pogoda, choć zapowiadała się wyjątkowo dobrze, ponownie dała się uczestnikom we znaki. Całą noc towarzyszyła nam mgła, która ograniczyła widoczność do 2-3 metrów, a świecąca czołówka oślepiała właścicieli światłem odbitym od gęstej, białej ściany zawieszonych w powietrzu drobinek wody.

 

W lesie organizatorzy przygotowali blisko 90 punktów kontrolnych, z których w zależności od trasy uczestnicy musieli wybrać „zaledwie” kilkanaście. Pozostałe były punktami mylnymi i stowarzyszonymi. Trudność tras spełniła oczekiwania najbardziej wybrednych oraz tych, którzy w orientacji mają jeszcze szersze pole do nauki, co potwierdzają opinie na forum Tułacza.

 

Po raz pierwszy w swojej historii Jesienny Tułacz 2011 na trasie pieszej 50 km zaliczony został do klasyfikacji TZ (turystycznej zaawansowanych) Pucharu Województwa Pomorskiego w Marszach na Orientację. W szranki w tej klasyfikacji stanęło 19 osób. Ponadto trasa 50-km pieszo była również kolejną edycją Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Uczestnicy walczyli o cenne punkty w klasyfikacji generalnej zmieniając swoją pozycję na liście.

 

Po raz trzeci można było się tułać na najkrótszej trasie pieszej, o dystansie 25 km, która cieszy się coraz większą popularnością. Jej głównym celem jest rozpropagowanie Tułacza, jako rajdu przeznaczonego na dłuższy spacer rodzinny. Punkty kontrolne zlokalizowane były jednak tylko w nieznacznie łatwiejszych miejscach w porównaniu z innymi trasami, a sam dystans okazał się wystarczającym utrudnieniem dla rodziców próbujących zmierzyć się z trasą w asyście swoich pociech. Na trasie tej wystartowało 128 osób w 45 zespołach. Ideę rodzinnego tułania wcieliło w życie 14 osób niepełnoletnich.

 

Cieszy fakt, że uczestnicy popełniają coraz mniej błędów przy potwierdzaniu punktów kontrolnych. Zdarzają się niestety jeszcze przypadki pozostawienia przez uczestników na karcie startowej wolnej kratki czy niewpisanie numeru PK, co jest „nagradzane” dodatkowymi punktami karnymi. Wszelkie panujące na Tułaczu zasady są zawsze omawiane na rozpoczęciu, dlatego tak ważna jest obecność na nim.

 

Niestety organizatorzy również nie ustrzegli się błędów. Kilka punktów zostało rozstawionych w niewłaściwych miejscach, za co wszystkich uczestników gorąco przepraszamy. Każdy z tych przypadków rozstrzygany był według zasady „na korzyść uczestnika”. Po opublikowaniu wstępnych wyników wpłynęły trzy protesty i kilka uwag. Organizatorzy przychylili się do większości z nich uwzględniając poprawki w klasyfikacji końcowej. W trakcie Rajdu odnotowano trzy niegroźne interwencje medyczne.

 

W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom dziękuję za udział oraz gratuluje dotarcia do mety w jednym, niekoniecznie nienaruszonym kawałku. Zakwasy, odciski, otarcia, schodzący wraz ze skarpetkami naskórek to już codzienność Pomorskich Tułaczy. Po raz kolejny uczestnicy „sprawdzili granice swoich możliwości" - i o to właśnie w Tułaczu chodzi.

 

Ponadto organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym „Jesienny Tułacz 2011” doszedł do skutku, a w szczególności: pani Annie Wilk dyrektor ZSP Nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie za udostępnienie bazy Rajdu, panu Cezaremu Lewandowskiemu v-ce dyrektorowi ZSP nr4 za koordynację i bardzo dobrą współpracę oraz wszystkim, którzy zarywali „noce i dnie”, aby dopiąć imprezę na przysłowiowy „ostatni guzik”.

 

W szczególności dziękuję budowniczemu tras Dominikowi Jeremiejczykowi, niestrudzonemu informatykowi Mateuszowi Marszalowi za pilnowanie spraw związanych z częścią internetową Tułacza oraz dzielnej obsadzie sekretariatu: Renacie Opiece, Dorocie Suchy, Dorocie Kazimieruk oraz Dominice Bąkowskiej za sprawną i fachową obsługę uczestników.

 

Dziękujemy również firmom wspierającym, a w szczególności Pabline.pl, Yellow Catering oraz IdeeCaffe. Wyrażamy także wdzięczność naszym patronom za promowanie Rajdu na swoich łamach, w szczególności portalowi zagroszkultury.pl.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym oraz relacjami uczestników na naszej stronie internetowej www.tulacz.almanak.pl.

 

na kolejne edycje Tułacza w 2012 roku: Wiosenny 31.03-01.04.2012, Wakacyjny 15-17.06.2012 oraz Jesienny 6-7.10.2012. O miejscu akcji dowiecie się ze strony www.tulacz.almanak.pl

 

Wojciech Suchy

Kierownik Rajdu


W dziale PLIKI DO POBRANIA opublikowaliśmy wyniki końcowe Jesiennego Tułacza.

 

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne edycje Tułacza:

Wiosenny Tułacz: 31.03-01.04.2012

Wakacyjny Tułacz: 16.06.2012 (baza czynna od piątku wieczór do niedzieli rano)

Jesienny Tułacz: 6-7.10.2012

Już dziś zarezerwuj sobie wolny weekend!!!


Zapraszamy również do wspólnego podróżowania w góry wysokie, a w szczególności na Aconcague, Mont Blanc, Elbrus, Kilimandżaro i inne. Szczegóły na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W dziale GALERIA dodaliśmy zdjęcia udostępnione nam przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr4 w Wejherowie oraz przez Grupę Rowerową Trójmiasto.

Zachęcamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami i relacjami.

Każdy, kto napisze artykuł z danej edycji Tułacza otrzyma gratisowe wpisowe na jedną z kolejnych, dowolnie przez siebie wybranych edycji. Relacje należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podczas Jesiennego Tułacza 2011 znaleziono następujące rzeczy:

- kurtka Fiord Nansen

- bluza/bielizna z długim rękawem, szara, XXL

- sweter rozpinany pod szyją, czarny, XXL

- bluza z kapturem szaro-czarna, L - podobno ma juz właściciela, ale się nie skontaktował

 

Wszystkie powyższe rzeczy można odebrać w Gdańsku po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym - 502 76 55 36.

Rzeczy nieodebrane ulegną utylizacji.

W dziale PLIKI DO POBRANIA opublikowaliśmy wstępne wyniki Jesiennego Tułacza wraz z wzorcówkami.

Termin składania protestów upływa 10.10.2011.

Przepraszamy za braki punktów kontrolnych na trasie co u wielu na pewno spowodowało niepotrzebną stratę czasu. Dołożymy wszelkich starań aby podobna sytuacja nie powtórzyła sie w przyszłości.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w kolejnej edycji Tułacza i zapraszamy ponownie.

Organizatorzy

W dziale PLIKI DO POBRANIA zamieściliśmy plakaty z terminami Tułaczy w 2012 roku. Prosimy je pobierać i umieszczać na Waszych stronach www lub w formie drukowanej w dowolnym miejscu związanym z turystyką lub aktywnym wypoczynkiem.

W dziale PLIKI DO POBRANIA zamieściliśmy poprawione wzorcówki wszystkich tras z naniesionymi poprawnymi oznaczeniami PK i PS. Zamieściliśmy również poprawione wyniki TP25 po uwzględnieniu zamiany PK6 z PS do niego.

Za błędy we wcześniejszych wersjach przepraszamy.

Pracujemy nad wynikami - musimy ponownie sprawdzić wszystkie karty z uwagi na kilka błędów budowniczego. Powinny one zostać umieszczone dziś wieczorem lub w nocy.

 

Na trasie TP25 punkty 2 i 7 oraz na TP50 pkt 11 (TR pkt 10) uznane zostaję zapisy BPK. Pozostałe wpisy traktowane będą jako PS (stowarzyszone).

 

Przepraszam za opóźnienia ale wczoraj, po kontroli spornych PK w lesie nie byłem w stanie zając sie tematem wyników.

Wojciech Suchy

Przypominamy, że zgłoszenia można wysyłać dzisiaj do 23:59.

Jednocześnie informujemy, że wszelkie zgłoszenia zmian przyjmujemy do godziny 23:00.

 

Do zobaczenia w Wejherowie!

Miło nam poinformować, że w trakcie Jesiennego Tułacza funkcjonować będzie stoisko firmowe sklepu turystycznego Kompas (Gdańsk, Podwale Grodzkie 2g). Częściowy asortyment można znaleźć na stronie www.kabalonga.pl. Jeżeli chcecie coś konkretnego ze sklepu możecie to zamówić pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zamówiony asortyment będzie na Was czekał w bazie Tułacza.

 

Warto nadmienić, że w sklepie obowiązują aktualnie liczne pormocje takie jak "Wyprzedaż lata" czy "Przedsprzedaż zimy". Wiele artykułów jest mocno przecenionych (30-70%) i są to przeceny autenytyczne (nie było wcześniej podwyżek cen).

 

Zachęcamy zatem do zakupów.

W dziale PLIKI DO POBRANIA opublikowaliśmy kartę zgłoszeniową gdyby ktoś chciał się zgłosić listownie. Ponadto zaktualizowaliśmy plakaty podając daty kolejnych edycji Tułacza w 2012 roku. Można je pobrać, wydrukować i powiesić w swojej okolicy.

Formularz zmiany


W celu wprowadzenia zmian w zespole prosimy o korzystanie z
FORMULARZA ZMIANY
.

Znamy już bazę tegorocznej edycji Jesiennego Tułacza. Zapraszamy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Wejherowie ul. Sobieskiego 344. Informacje o szkole tutaj.
Jednocześnie serdecznie dziękujemy dyrekcji Szkoły za przychylność i gościnę.

W dziale PLIKI DO POBRANIA opublikowaliśmy aktualną kartę uczestnika oraz upoważnienie dla osób niepełnoletnich.
Zapraszamy również do pobierania plakatów i rozwieszania ich w okolicy Waszego zamieszkania.

Cały czas aktualna jest oferta darmowego startu w Tułaczu w zamian za umieszczenie naszego banera na Waszej stronie www. Szczegóły w dziale POMÓŻ PROMOWAĆ.

W związku z wymogiem startu w zespołach dwuosobowych  na trasie rowerowej publikujemy poniższe ogłoszenie:

"Nazywam się Marcin Żelazny. Mieszkam w Pruszczu Gdańskim. W tygodniu jeżdze ok 500 km. Potrzebuję drugiej osoby do teamu na trase rowerową Mój nr : 516-069-456; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l

Po raz pierwszy w historii naszych Rajdów, Jesienny Tułacz na trasie pieszej 30 km jest zaliczany do kategorii TZ Pucharu Województwa Pomrskiego w Marszach na Orientację. W celu uzyskania szerszych informacji na ten temat oraz celem otrzymania punktów do klasyfikacji PWP należy skontaktować się z Sędzią Głównym Pucharu Stanisławem Maliniakiem pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
UWAGA!!!
Do Pucharu Woj. Pomorskiego mogą być liczone zespoły max. 2 osobowe!!!