Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

 Regulamin Rajdu Tułacz -  trasy i minuty

Ostatnia zmiana: dnia ........... - kolor fioletowy 

Kolorem czerwonym zaznaczono informacje szczególnie istotne.

FORMA I TRASY
Sprawdź granice swoich możliwości - to hasło przewodnie naszych imprez. Nieistotne jest, kto jak daleko dojdzie, lecz jak dobrze będzie się bawił w duchu sportowej rywalizacji.

Start możliwy na jednej z sześciu tras:

 • pieszej ParkoweBnO - trasa łatwa, szkoleniowa dla początkujących oraz dzieci, około 4-5 km (+ ewentualne dojście na start);
 • pieszej 10 km - trasa łatwa, krótka;
 • pieszej 20 km - trasa o średnim stopniu trudności;
 • pieszej 30 km - trasa trudna;
 • pieszej 50 km - trasa trudna i długa;
 • rowerowej 50 km.

Długość każdej trasy liczona jest wzdłuż najkrótszych elementów liniowych (istniejące drogi, ścieżki, granice kultur itp.) naniesionych na mapie łączących poszczególne punkty kontrolne (zwane dalej PK).

ParkoweBnO – Rodzinne Gry Parkowe na Orientację - Trasa Pierwszy Krok
Piesza Łatwa przeznaczona dla rodzin z dziećmi i osób początkujących w Imprezach na Orientację, które chcą miło spędzić czas na leśnym spacerze. Większość punktów kontrolnych zlokalizowana jest na drogach, ścieżkach i przecinkach leśnych lub w niedużej od nich odległości.
UWAGA!!! Trasa oparta na lampionach trójwymiarowych, typowych dla biegów na orientację!!! Brak punktów stowarzyszonych. Więcej informacji na www.parkoweBnO.pl.

TP 10 RODZINNA
Trasa Piesza Łatwa -  długość około 8-10 km, idealna dla  osób początkujących w Imprezach na Orientację, które nie czują się jeszcze na siłach poruszać się po rzeźbie terenu, a chciałyby miło spędzić czas w lesie np. na rodzinnej wycieczce z nutką rywalizacji. Większość punktów kontrolnych zlokalizowana jest na drogach, ścieżkach i przecinkach leśnych lub w niedużej od nich odległości. Mogą pojawić się punkty stowarzyszone.

TP 20 TURYSTYCZNA
Trasa Piesza o Średnim Stopniu Trudności (ŚST) przeznaczona jest dla osób o niedużym doświadczeniu w Imprezach na Orientację oraz w pracy z mapą i kompasem. Wszystkie punkty kontrolne znajdują się w dość łatwych do zlokalizowania miejscach, ale wymagających także poruszania się po rzeźbie terenu lub krótkiego marszu na azymut. Występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne na trasie.

TP 30 ZAAWANSOWANA
Trasa Piesza Trudna przeznaczona dla osób zaawansowanych w orienteringu, które przynajmniej kilka razy startowały już w podobnych imprezach i dobrze orientują się w terenie. Trasa ma duże przewyższenia oraz najtrudniej dostępne punkty terenowe. Należy przygotować się na chaszczowanie, jarowanie, tereny podmokłe itp. Punkty kontrolne mogą być zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach terenu, często występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne.

TP 50 TRUDNA
Trasa Piesza Trudna i Długa przeznaczona dla osób zaawansowanych w orientacji sportowej, które przynajmniej kilka razy startowały już w podobnych imprezach i dobrze orientują się w terenie. Trasa jest najdłuższa i wymaga bardzo dobrej kondycji. Ma duże przewyższenia oraz najtrudniej dostępne punkty terenowe. Należy przygotować się na chaszczowanie, jarowanie, tereny podmokłe itp. Punkty kontrolne mogą być zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach terenu, często występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne.

TR 50 TRUDNA
Trasa Rowerowa Trudna oparta (w dużej części) o punkty kontrolne trasy TP 50. W związku z tym w wielu przypadkach nie uda się podjechać bezpośrednio pod punkty kontrolne i będzie potrzebne podejście do nich. 

CZAS NA TRASACH

 • na trasie ParkoweBnO - 2 godz. limitu podstawowego oraz 1 godz. tzw. limitu spóźnień;
 • na trasie pieszej 10 km - 4 godz. limitu podstawowego oraz 1 godz. tzw. limitu spóźnień;
 • na trasie pieszej 20 km - 6,5 godzin limitu podstawowego oraz 2 godziny tzw. limitu spóźnień;
 • na trasie pieszej 30 km - 7,5 godziny limitu podstawowego oraz 2 godziny tzw. limitu spóźnień;
 • na trasie pieszej 50 km - 12 godzin limitu podstawowego oraz 2 godziny tzw. limitu spóźnień;
 • na trasie rowerowej odpowiednio 7 i 2 godziny.

Dotarcie na metę w limicie spóźnień skutkuje karami punktowymi określonymi poniżej w zakładce PUNKTACJA.

LICZBA UCZESTNIKÓW
Na poszczególnych trasach dopuszcza się zespoły:

 • od 1 do 5 uczestników na trasie pieszej ParkoweBnO, TP10, 20 i 30 km;
 • od 1 do 3 uczestników na trasie pieszej 50 km;
 • od 1 do 3 uczestników na trasie rowerowej;

MINUTY STARTOWE
Na wszystkich trasach start odbywa się z interwałem czasowym zależnym od liczby startujących zespołów. Minuty startowe zespołów przydzielane będą w drodze losowania i ogłoszone w miejscu startu. W miarę możliwości w nocy z piątku na sobotę przed imprezą minuty startowe zostaną opublikowane na stronie internetowej Tułacza tak, aby każdy mógł przyjechać tuż przed swoim startem bez konieczności spędzania kilku godzin w bazie.

Ania Rodak