Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

Wiosenny 2012 - komunikaty

Nocny Rajd na Orientację Wiosenny Tułacz 2012 zakończony!


536 uczestników, 155 km tras, 12 godzin marszu lub 8 godzin na rowerze,  9 organizatorów i ponad dwie doby pracy na maksymalnych obrotach. Tak w skrócie przedstawia się Nocny Rajd na Orientację „Wiosenny Tułacz 2012”, który miał miejsce w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2012 roku w Gołubiu Kaszubskim (gmina Stężyca).


 

Trzynasta edycja Tułacza dobiegła końca. Czy była pechowa? Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie. Na pewno Ci, co nie stawili się na starcie mają czego żałować.


Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Tradycyjnie już na Tułaczu reprezentowana była praktycznie cała Polska (łącznie 89 miejscowości). Poza mieszkańcami Gdańska (207 osób), Gdyni (90 osób) i Sopotu w rajdzie uczestniczyli również mieszkańcy takich miejscowości jak: Bargłów Kościelny, Białystok, Boguchwała, Bolszewo, Bożepole Wielkie, Bydgoszcz, Chełmża, Chojnice, Chwaszczyno, Ciechocinek, Czarna Woda, Człuchów, Dąbrówka Wielka, Domatówko, Dzierżążno, Elbląg, Giżycko, Gołubie, Gościcino, Górowo Iławeckie, Grudziądz, Gryfino, Juszkowo, Kamionek Wielki, Kartuzy, Klonowo Górne, Kobylnica, Kolbudy, Koleczkowo, Koronowo, Kostomłoty, Koszalin, Kościerzyna, Kowale, Kwidzyn, Lębork, Lipowo, Lubań, Luzino, Łapalice, Malbork, Małdyty, Miastko, Mielec, Międzyrzec Podlaski, Mikołajki, Morąg, Mrągowo, Myszków, Nowy Staw, Olsztyn, Olsztynek, Ostrowo, Pępowo, Polanica Zdrój, Pozezdrze, Poznań, Prabuty, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Puck, Reda, Reskowo, Rewa, Rokitki, Rotmanka, Rumia, Sierakowice, Skrzeszewo, Słupsk, Stargard Szczeciński, Studzienice, Sztum, Szymbark, Świdwin, Świecie, Tarnowo Podgórne, Tczew, Toruń, Warchlino, Warszawa, Wejherowo, Zbychowo, Zielonka, Żołędowo, Żukowo.

 

Pogoda wyjątkowo dała się uczestnikom we znaki, choć niektórzy twierdzili, że nie była najgorsza. Niemniej był to nie wiosenny a iście zimowy Tułacz. Całodniowe opady deszczu ze śniegiem, a później śniegu pokryły krajobraz białym puchem. Wielu uczestników w odnajdywaniu punktów kontrolnych korzystało dzięki temu ze śladów swoich poprzedników, choć nie zawsze było to prawidłowe rozwiązanie. W nocy przygruntowe przymrozki związały powstałe wcześniej błoto i bez większych problemów można było śmigać po leśnych duktach czy bezdrożach.

 

Trasy okazały się tym razem łatwiejsze niż dotychczas. Być może było to spowodowane nowymi osobami w funkcji budowniczych, być może to poziom umiejętności wszystkich tułającej się braci rośnie z edycji na edycję, co stawia kolejne wyzwanie przed organizatorami. Debiutantem przy budowie tras był dotychczasowy uczestnik Tułaczy Andrzej Potrykus, zaś Bogdan Gackowski „wrócił” do grona organizatorów po Wakacyjnym Tułaczu w 2010 w pełni rehabilitując się za poprzednie wpadki. Obaj panowie stanęli na wysokości zadania, o czym świadczą opinie uczestników.

 

W lesie rozstawiono około 100 punktów kontrolnych, z których w zależności od trasy uczestnicy wybrać musieli „zaledwie” kilkanaście. Pozostałe punkty były punktami mylnymi i stowarzyszonymi.

 

Zanotowaliśmy rekordową ilość uczestników – 536 osób, zaś zgłoszonych było ponad 600. Wiele osób swoich sił w Tułaczu próbowało po raz pierwszy - mamy nadzieję, że nie po raz ostatni. Po raz kolejny nie obyło się niestety bez błędów w potwierdzaniu punktów kontrolnych.

 

Mimo zalecanej przez organizatorów obecności na odprawie technicznej w trakcie rozpoczęcia wielu uczestników zbagatelizowało ten apel i nie miało pełnej świadomości panujących na Tułaczu zasad. Odpokutowali to otrzymując dodatkowe punkty karne za „wolne kratki” lub za „niewpisanie numeru PK”. Na szczęście są to już nieliczne przypadki, co wskazuje, że nauka nie idzie w las. W trakcie Rajdu odnotowano jedną interwencję medyczną.

 

Na zakończenie tradycyjnie już rozlosowaliśmy nagrody wśród wszystkich obecnych w bazie uczestników. Nikt nie odszedł z kwitkiem. Przyznaliśmy też po raz pierwszy w historii Tułacza pamiątkowe gadżety, jako wyróżnienie i dowód uznania za 10-cio krotne pokonanie tras Tułaczy. Otrzymali je Tomasz Belke-Uziałko, Tomasz Florek i Piotr Jaworski. Już po uroczystości okazało się, że do grona trójki najwytrwalszych dołączył również Maciej Kwaśniewski, dla którego Wiosenny Tułacz 2012 był również dziesiątym startem na naszych imprezach. Nagroda już czeka na wręczenie podczas kolejnej edycji.

 

Po opublikowanych wstępnych wyników nie wpłynął żaden formalny protest, zaś uwagi dotyczące błędów podczas sprawdzania kart startowych były rozpatrywane na bieżąco.

 

W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom dziękuję za udział oraz gratuluję dotarcia do mety w jednym, niekoniecznie nienaruszonym kawałku. Zakwasy, odciski, otarcia, schodzący wraz ze skarpetkami naskórek to już codzienność Pomorskich Tułaczy.

Ponadto serdecznie dziękuję również wszystkim, dzięki którym Wiosenny Tułacz 2012 doszedł do skutku, a w szczególności: Starostwu Powiatowemu w Kartuzach, Gminie Stężyca i Miastu Gdańsk za wsparcie finansowe, panu Mariuszowi Dułakowi – Dyrektorowi Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gołubiu za udostępnienie bazy Rajdu, oraz wszystkim, którzy zarywali „noce i dnie”, aby dopiąć imprezę na przysłowiowy „ostatni guzik”. W szczególności dziękuję budowniczym tras Andrzejowi Potrykusowi i Bogdanowi Gackowskiemu, sędziemu głównemu Dominikowi Jeremiejczykowi oraz dzielnej obsadzie sekretariatu: Dorocie Suchy, Dorocie Kazimieruk, Krzysztofowi Aniołowi i debiutantom w tej roli Magdzie Gusmann ; -), Tomkowi Skarżyńskiemu i Rafałowi Jasińskiemu za sprawną i fachową obsługę uczestników.

 

Zachęcamy do dzielenia się z innymi uczestnikami Waszymi zdjęciami oraz relacjami – wszystkie umieścimy na stronie internetowej Tułacza www.tulacz.almanak.pl.

 

Zapraszamy na kolejne edycje w 2012 roku: Wakacyjny 15-17 czerwca oraz Jesienny 6-7 października. O miejscu akcji dowiecie się ze strony www.tulacz.almanak.pl.


Wojciech Suchy

Kierownik Rajdu


Apel o zdjęcia i relacje z Wiosennego Tułacza 2012

Podczas Wakacyjnego Tułacza 2012 jako organizatorzy byliśmy tak zabiegani, że nie zrobiliśmy ani jednego zdjęcia dlatego apelujemy do uczestników o podzielenie się Waszym materiałem fotograficznym z innymi. Dajcie znać macie jakieś zdjęcia z Wiosennego Tułacza (zwłaszcza z tras), które moglibyśmy umieścić na naszej stronie internetowej oraz na facebook-u.

 

Zachęcamy również do podzielenia się Waszymi odczuciami z Rajdu. Piszcie relacje i przesyłacie je do nas. Autorzy 5-ciu najlepszych prac otrzymają bezpłatny udział na jednej z kolejnych, dowolnie wybranej edycji Tułacza.

 

Piszcie na adres dorota.es [at] wp.pl.

Zapisy ruszyły!!!

Uruchomiliśmy formularz zgłoszeniowy. Od teraz możecie się już zapisywyać na Wiosennego Tułacza. Do zobaczenia w Gołubiu Kaszubskim.

Z nieznanych nam przyczyn Wiosenny Tułacz "wypadł" z klasyfikacji PUCHARU POLSKI
w Pieszych Maratonach na Orientację.

Uczestników przepraszamy za wprowadzenie w błąd w Regulaminie WT2012.

 

Z wyjaśnień Kapituły wynika, że w wyniku "konfliktu terminów" Wiosenny Tułacz musiał ustąpić miejsca innej, nowej imprezie.

W sytuacji braku stabilności oraz w związku z krytyką zasad Tułaczowych jako "nieprzystających do koncepcji PPwPMnO" jakie pojawiły się na Forum Ekstremalnym postanowiliśmy wycofać Tułacze z Pucharu od 2013 roku, aby nie mieszać uczestnikom w głowach oraz nie narażać ich na "niejasne zasady" oraz brak wiedzy o zajętym miejscu.

 

Tułacz zawsze był i pozostanie imprezą turystyczną, nie sportową i nie - cytuję: "rajdem dla bezmyślnych fizoli po tasiemkach do mety".

Pozdrawiam

Wojciech Suchy

PISZĄ O NAS

Mamy pierwsze wzmianki informujące o Wiosennym Tułaczu.

Miejska Lornetka    trojmiasto.pl    zagroszkultury.pl

Dziękujemy i czekamy na kolejne zapowiedzi.