Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

Jesienny 2010 - komunikaty

Wyniki końcowe.

W dziale PLIKI DO POBRANIA zamieściliśmy ostateczne wyniki końcowe uwzględniające wszystkie zgłoszone przez uczestników uwagi. Do wyników wstępnych wpłynął jeden oficjalny protest rozstrzygnięty przez Komisją Odwoławczą negatywnie.

 

Wszystkim uczestnikom, patronom i sponsorom dzięekuję i zapraszam na Wiosennego Tułacza w dniach 02-03.04.2011.

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Wojciech Suchy

Kierownik Rajdu

„Nocny Rajd na Orientację Jesienny Tułacz 2010 zakończony!”

  

443 uczestników, 160 km tras, 12 godzin marszu lub 8 godzin na rowerze, 2 radnych, 11 organizatorów i prawie dwie doby bez snu. Tak w skrócie przedstawia się Nocny Rajd na Orientację „Jesienny Tułacz 2010”, który miał miejsce w nocy z 06 na 07.11.2010 roku w Gdańsku.

 

 

Nocny Rajd na Orientację „Tułacz” to impreza cykliczna odbywająca się trzy razy w roku – na wiosnę (Wiosenny Tułacz), wczesnym latem (Wakacyjny Tułacz) i jesienią (Jesienny Tułacz). W ramach Rajdu uczestnicy mogą wybrać jedną z trzech dostępnych tras: pieszą na dystansie 30km, pieszą na dystansie 50km lub rowerową na dystansie 50km. Każdej trasie przypisany jest limit czasowy na jej pokonanie. Celem Rajdu jest praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, a także propagowanie biegów na orientację oraz rowerowej jazdy na orientację, jako dyscypliny sportu i doskonałej formy niekonwencjonalnego, aktywnego wypoczynku.

 

Olbrzymią niespodzianką dla organizatorów na minionej edycji Tułacza była nadspodziewana frekwencja uczestników, która wymusiła konieczność stworzenia dwóch, zamiast tradycyjnej jednej trasy na dystansie 30 km. Również kategoria BIZNES (dedykowana dla przedsiębiorców i ich pracowników) cieszyła się większym niż ostatnio zainteresowaniem. Poza mieszkańcami Gdańska w Rajdzie uczestniczyli również przedstawiciele następujących miejscowości: Banino, Baranowo, Białogard, Białystok, Bliżyn, Brzeg Dolny, Bydgoszcz, Bytów, Chełmża, Chojnice, Ciechocinek, Czarna Woda, Działdowo, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gdynia, Gniewowo, Gościcino, Góra, Grudziądz, Kasparus, Klonowo Górne, Kolbudy, Koleczkowo, Koronowo, Korzybie, Koszalin, Kościerzyna, Kowale, Kraków, Krosno Odrzańskie, Kutno, Kwidzyn, Laski-Tartak, Leśniowice, Leźno, Lębork, Lidzbark, Liniewo, Lubań, Lublewo, Łeba, Łęczyce, Łęka Mroczeńska, Mielec, Mortąg, Mroczń, Niezabyszewo, Nowe Iganie, Nowy Dwór Maz., Nowy Sącz, Olsztynek, Otwock, Parzymiechy, Pasłęk, Popowo Toruńskie, Pozezdrze, Poznań, Pruszcz Gdański, Przywidz, Radzyń Podlaski, Reda, Rotmanka, Rumia, Rypin, Siedlce, Sierakowice, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański, Straszyn, Suchy Las, Sulęczyno, Susz, Szczecin, Szczytno, Tczew, Udorpie, Ustka, Warszawa, Wejherowo, Węgliniec, Więcbork, Wipsowo, Władysławowo, Włocławek, Wrocław, Zblewo, Żukowo.

 

Pogoda jak zwykle nie rozpieszczała uczestników. Deszcz przestał padać dopiero grubo po północy, gdy już wszyscy zdążyli przemoknąć do suchej nitki. Nie to było jednak najgorsze. Tempo marszu skutecznie opóźniało wszechobecne błoto upodobniając uczestników do tajnych służb spec-nazu. Po prostu - błoto było .... wszędzie i nie sposób było się nie pobrudzić. Niektórzy uczestnicy postanowili kąpać się w mijanych potokach (nie wiedząc dlaczego tak bardzo wezbranych) lub wręcz w okolicznych jeziorach – tylko dlaczego w ubraniach?!

 

Na tegorocznym Rajdzie pojawiło się kilka nowości. Jeden z punków kontrolnych odzwierciedlony był na mapach w postaci zdjęcia satelitarnego a na trasach 50 km trzeba było pokonać LPO-kę czyli Linię Obowiązkowego Przebycia. Wszystkie trasy okazały się jednak wyjątkowo lekkie i przyjemne (za co przepraszamy obiecując poprawę w przyszłości ;-)). Odnajdywanie punktów kontrolnych to dla bywalców Tułacza już rutyna. Widać ich poziom, a tym samym wymagania stawiane organizatorom wzrastają z edycji na edycję. Wiele radości i satysfakcji przyniosła też trasa piesza na dystansie 30 km, gdzie odnotowano wielu tułaczowych „nowicjuszy”. Uczestnicy swoją frekwencją udowodnili po raz kolejny, że jest ona również potrzebna i na pewno będzie pojawiać się na kolejnych edycjach Rajdu dając możliwość spaceru po lesie w gronie znajomych czy rodziny.

 

„Jesienny Tułacz 2010” na trasie pieszej 50 km był także kolejną edycją Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Uczestnicy walczyli o cenne punkty w klasyfikacji generalnej zmieniając swoją pozycję na liście. Szersze informacje na ten temat na stronie www.tulacz.almanak.pl.

 

W trakcie Rajdu odnotowano jedną interwencję medyczną. Na szczęście uraz był lekkii skończyło się na przetransportowaniu poszkodowanego do bazy. Do opublikowanych wyników wpłynął jeden protest dotyczący kolejności potwierdzania LOP na trasie TP 50 km.

 

Nie obyło się niestety bez błędów w potwierdzaniu punktów kontrolnych. Mimo zalecanej przez organizatora obecności na odprawie technicznej w trakcie rozpoczęcia wielu uczestników zbagatelizowało ten apel i nie miało pełnej świadomości panujących na Tułaczu zasad otrzymując dodatkowe punkty karne za „wolne kratki” lub za „niewpisanie numeru PK”. Sprawdziło się stare polskie przysłowie, że uczymy się na błędach – szkoda, że własnych. Następnym razem na pewno będzie lepiej.

 

W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom dziękuję za udział oraz gratuluje dotarcia do mety w jednym, niekoniecznie nienaruszonym kawałku. Zakwasy, odciski, otarcia, schodzący wraz ze skarpetkami naskórek to już codzienność Pomorskich Tułaczy. Jak to ujął kiedyś Janusz Czerwiński, znany pomorski dziennikarz, to właśnie jest „rozkosz cierpienia”. Po raz kolejny uczestnicy „sprawdzili granice swoich możliwości" - i o to właśnie w Tułaczu chodzi.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym „Jesienny Tułacz 2010” doszedł do skutku, a w szczególności: Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi za objęcie patronatu i wsparcie finansowe, pani Elżbiecie Grabowskiej-Chanduszko Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 85 za udostępnienie bazy Rajdu, Radnym Miasta Gdańsk: Markowi Bumblisowi przewodniczącemu Komisji Kultury i Sportu MG oraz Piotrowi Gierszewskiemu przewodniczącemu Komisji Edukacji MG za zainteresowanie Rajdem i uświetnienie swoją obecnością jego rozpoczęcia, oraz wszystkim, którzy zarywali „noce i dnie”, aby dopiąć imprezę na przysłowiowy „ostatni guzik” a w szczególności dzielnej obsadzie sekretariatu: Renacie Opiece, Dorocie Suchy, Dorocie Kazimieruk i Bożenie Pieczce za sprawną i fachową obsługę uczestników.

 

Dziękujemy również firmom wspierającym, a w szczególności Pabline.pl, Yellow Catering, Furbo.pl oraz IdeeCaffe. Wyrażamy także wdzięczność naszym patronom za promowanie Rajdu na swoich łamach, w szczególności TVO Chełmsat, Extremium, Twoja Gazeta, trojmiasto.pl, 4outdoor.pl oraz Stowarzyszeniu Polskich Mediów.

 

Zachęcam do zapoznania się z materiałem fotograficznym oraz relacjami uczestników na stronie internetowej Tułacza.

 

Zapraszam na kolejne edycje Tułacza w 2011 roku: Wiosenny 2-3 kwietnia, Wakacyjny17-19.06 oraz Jesienny 1-2 października. O miejscu akcji dowiecie się ze strony www.tulacz.almanak.pl.

 

Wojciech Suchy

 

Kierownik Rajdu

Krótki komentarz do wyników.

Z uwagi na powtarzający się błąd wielu uczestników Jesiennego Tułacza w postaci dokonania błędnego opisu potwierdzanych PK, „nagradzanego” 10 pkt. karnymi za każdy taki błąd spieszę wyjaśnić co nastepuje:

 

Zgodnie z "Zasadami punktacji i współzawodnictwa w turystycznych Imprezach na Orientację PTTK" dostępnymi m.in. na stronie http://ino.pttk.pl/przepisy/przepisy.pdf. (patrz. pkt. 16 Regulaminu Tułacza), zgodnie z pkt. V.1, co było artykułowane bardzo wyraźnie na rozpoczęciu: "Potwierdzenie punktu kontrolnego następuje poprzez wpisanie w pierwszym wolnym polu karty startowej za pomocą kredki umieszczonej przy lampionie numeru lub innego podanego na mapie oznaczenia PK (opisu PK) oraz kodu z lampionu ustawionego w tym miejscu."

Na Tułaczu, zgodnie z pkt. 16d Regulaminu, wprowadziliśmy uszczegółowienie tego zapisu w postaci "Przy potwierdzaniu PK należy wpisać poniżej potwierdzenia w specjalnym polu godzinę pobytu na PK."

Czyli prawidłowe potwierdzenie PK składa się z:
1. opis PK (numer z mapy)
2. kod z lampionu
3. godzina pobytu

Jeżeli uczestnik nie wpisał kredką znajdująca się przy lampionie (lub długopisem w przypadku braku możliwości pisania kredką) opisu PK (numeru z mapy) albo godziny to takie potwierdzenie jest traktowane jako "zły opis" PK co zgodnie z pkt. f. skróconych zasad punktacji zamieszczonych w Regulaminie Tułacza (pkt. 16), który mówi: "brak opisu lub zły opis punktu kontrolnego (w tym brak wpisanej godziny potwierdzenia PK) " skutkuje 10 pkt. karnymi za każdy taki błędny opis.

Niestety w wielu przypadkach na karcie nie dokonaliście opisu PK (nie wpisaliście numeru PK z mapy). Mimo ze numer ten był tożsamy z numerem kratki na karcie startowej jest to błąd - brak opisu PK. Numer kratki jest tylko numerem kratki a nie numerem potwierdzanego PK, o czym była mowa na rozpoczęciu.

Wiejmy nadzieję, że podobne błędy nie będą się już Wam w przyszłości zdarzać.


Pozdrawiam i do zobaczenia na Wiosennym Tułaczu 2011 :)

Wojciech Suchy

W dziale PLIKI DO POBRANIA są już wstępne wyniki WSZYSTKICH tras oraz zbiorcze dla trasy 'pieszej 30 km' (wszystkich uczestników razem - wersja A, B i Biznes). Pracujemy nad wzorcówkami. Prosimy o cierpliwość.

Wzorcówki i plakaty.

W dziale PLIKI DO POBRANIA dodaliśmy wzorcówki wszystkich tras, tym samym zaczynamy liczyć 7-mio dniowy termin na składanie protestów. 18.11.2010 wszystkie wyniki staną sie oficjalne.

Opublikowaliśmy też plakaty Tułaczy w 2011 gotowe do druku w formacie A4 i A3. Prosimy o ich pobieranie, drukowanie i umieszczanie we wszystkich możliwych miejscach. Pomóżcie innym wziąć udział w Tułaczu!!!

KOMUNIKAT!

W związku z duża liczbą uczestników na trasie pieszej 30 km postanowiliśmy stworzyć dwie trasy TP30: TP30_A i TP30_B. Domyślnie drużyny zostaną przydzielone do tras w następujący sposób:

Zespoły z nr parzystymi - trasa A

Zespoły z nr nieparzystymi - trasa B

Informacja o przynależności do danej trasy pojawi się na listach startowych, które obubliokwane zestaną w nocy z piątku na sobotę

 

Przypominamy, że rejestracja elektrniczna zostanie zakończona dzisiaj (piątek, 5.11.) o północy.

Rozwijamy się.

 

Jak widać po frekwencji Jesienny Tułacz znacznie się rozwinął. Mamy już zgłoszonych blisko 500 osób. Organizatorzy nie pozostają jednak dłużni i też starają się rozwijać pakiet świadczeń dla uczestników.

 

Po kilku, nie do końca udanych próbach na poprzednich edycjach Tułacza tym razem całkiem już poważnie uruchamiamy możliwość zakupu zdjęć wykonanych bezpośrednio na imprezie - szczegóły w dziale Kup zdjęcie.

 

Dzięki uprzejmości firmy Yellowcatering każdy uczestnik otrzyma na mecie ciepły posiłek z chlebem oraz wodę z sokiem malinowym (gazowaną lub niegazowaną – do wyboru). Nie powinno też zabraknąć herbaty i kawy.

 

Specjalnie dla uczestników Jesiennego Tułacza w bazie imprezy czynny będzie sklepik, w którym będzie można nabyć między innymi zimne napoje gazowane i niegazowane, izotoniki, napoje energetyzujące, batony, czekolady oraz baterie AAA i AA.

 

Tradycyjnie już czynne też będzie stoisko z batonami i żelami energetycznymi firmy Hammer prowadzone przez Bogdana Trzasko.

 

Ponadto na Jesiennym Tułaczu swoje produkty zaprezentuje „Idee-Kaffee Zdrowa Energia”. Każdy z uczestników obecnych na rozpoczęciu imprezy o 17:30 będzie mógł skosztować filiżanki gorącej, aromatycznej, a co najważniejsze wysoce energetycznej kawy.

Opiekunowie grup gratis!!!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz kultywując starą PTTK-owską tradycję wprowadzamy specjalną promocję dla opiekunów grup szkolnych biorących udział w Tułaczu. Na każde 10 osób opłacających wpisowe (bez osób objętych innymi rabatami) jeden opiekun otrzymuje gratisowy start w Tułaczu.

Do grona patronów medialnych dołączyła firma NetSatMedia – operator TV Chełmsat dzięki czemu po raz pierwszy w historii Tułacza nakręcony zostanie profesjonalny materiał filmowy z naszej imprezy. Bądźcie przygotowani na trasie na snop reflektorów prosto w oczy :-).

 

Piotr Łopuchin, szef firmy Furbo, zadeklarował się wykonać Subiektywną Relację Fotograficzną z Jesiennego Tułacza 2010, która zostanie umieszczona w galerii Tułacza po zakończeniu Rajdu.

 

Na wszystkich trasach mamy już zgłoszonych 71 zawodników w tym jedna osoba spoza granic Polski. Tym samym Jesienny Tułacz 2010 jest pierwszą edycja o zasięgu międzynarodowym.


Ze współpracy przy budowie tras nagle i niespodziewanie wycofał się Krzysztof Kula. Ubolewamy nad tym faktem, zwłaszcza że do imprezy zostało niewiele czasu. Są jednak ludzie, na których zawsze można polegać - jego obowiązki przejął Dominik Jeremiejczyk. Bardzo dziękujemy!


Znana jest już baza Jesiennego Tułacza. Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 85, ul. Stolema 59, 80-177 Gdańska-Jasień.