Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

Wiosenny 2011 - komunikaty

Nocny Rajd na Orientację Wiosenny Tułacz 2011 zakończony!


405 uczestników, 155 km tras, 12 godzin marszu lub 8 godzin na rowerze, 11 organizatorów i prawie dwie doby pracy na maksymalnych obrotach. Tak w skrócie przedstawia się Nocny Rajd na Orientację „Wiosenny Tułacz 2011”, który miał miejsce w nocy z 2 na 3 kwietnia 2011 roku w Kartuzach.

 

Nocny Rajd na Orientację „Tułacz” to impreza cykliczna odbywająca się trzy razy w roku – na wiosnę (Wiosenny Tułacz), wczesnym latem (Wakacyjny Tułacz) i jesienią (Jesienny Tułacz). W ramach Rajdu uczestnicy mogą wybrać jedną z czterech dostępnych tras: pieszą na dystansie 25, 30, lub 50km albo rowerową na dystansie 50km. Każdej trasie przypisany jest limit czasowy na jej pokonanie. Celem Rajdu jest praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, a także propagowanie biegów na orientację oraz rowerowej jazdy na orientację, jako dyscypliny sportu i doskonałej formy niekonwencjonalnego, aktywnego wypoczynku.

 

Tradycyjnie już na Tułaczu reprezentowana była praktycznie cała polska od Polic i Szczecina po Giżycko oraz od Władysławowa po Kraków czy Nowy Sącz. Poza mieszkańcami Gdańska, Gdyni i Sopotu w rajdzie uczestniczyli również mieszkańcy 78 innych miast i miasteczek takich miejscowości jak: Banino, Brzeg Dolny, Bydgoszcz, Chojnice, Chwaszczyno, Ciechanów, Ciechocinek, Czersk, Działdowo, Elbląg, Giżycko, Gościcino, Grudziądz, Gryfino, Kartuzy, Kazimierz, Klonowo Górne, Kluczbork, Kolbudy, Koronowo, Koszalin, Kowale, Kraków, Kutno, Kwidzyn, Lębork, Lubań, Lublin, Luzino, Łęka Mroczeńska, Malbork, Mielec, Miłki, Morąg, Mroczeń, Nowa Karczma, Nowy Sącz, Olsztyn, Olsztynek, Otwock, Paraszyno, Pępowo, Piaseczno, Pisz, Polanica Zdrój, Police, Poznań, Pruszcz Gdański, Przywidz, Purda, Reda, Reskowo, Rokitnice, Rumia, Sękowo, Sierakowice, Słupsk, Stare Dolno, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Stężyca, Straszyn, Suchy Las, Swornegacie, Szczecin, Szczytno, Tarnowo Podgórne, Tczew, Toruń, Warszawa, Wąglikowice, Wejherowo, Wicko, Wisła, Władysławowo, Wyczechowo, Żukowo.

 

Pogoda, choć zapowiadała się całkiem znośna, ponownie dała się uczestnikom we znaki. Tuż po starcie zaczął padać drobny, choć długotrwały deszcz a późniejsza mgła, która pojawiła się chwilę po północy ograniczyła widoczność do zaledwie kilku metrów.

 

Zgodnie z obietnicą złożoną przez organizatorów na zakończenie poprzedniej edycji tegoroczne trasy były bardziej wymagające. W lesie rozstawiono ponad 90 punktów kontrolnych, z których w zależności od trasy uczestnicy wybrać musieli „zaledwie” kilkanaście. Pozostałe punkty były punktami mylnymi i stowarzyszonymi. Trudność tras spełniła oczekiwania najbardziej wybrednych oraz tych, którzy w orientacji mają jeszcze szersze pole do nauki, co potwierdzają opinie na forum Tułacza. Odnajdywanie punktów kontrolnych to dla bywalców Tułacza już rutyna. Widać ich poziom, a tym samym wymagania stawiane organizatorom rosną z każdą edycją.

 

Zanotowaliśmy rekordową ilość tułaczowych „nowicjuszy”. 190 osób po raz pierwszy próbowało swoich sił na naszych rajdach. Mamy nadzieję, że również im zabawa się spodobała i wezmą udział w kolejnych edycjach, a na pewno warto.

 

Z okazji X, jubileuszowej edycji Tułacza organizatorzy ogłosili konkurs na tułaczowy gadżet. Chodzi o coś praktycznego, co przyda się każdemu Tułaczowi. Uczestnik, który weźmie udział w dziesięciu dowolnych edycjach Tułacza otrzyma pamiątkowy prezent. Na chwilę obecną najaktywniejsi uczestnicy mają osiem startów, zatem do otrzymania gadżetu potrzebują jeszcze udziału w dwóch edycjach Tułacza.

 

Nowością Wiosennego Tułacza 2011 była najkrótsza trasa piesza, o dystansie 25 km. Jej głównym celem było rozpropagowanie Tułaczy, jako rajdu przeznaczonego na dłuższy spacer rodzinny. Punkty kontrolne zlokalizowane były jednak tylko w nieznacznie łatwiejszych miejscach a sam dystans okazał się wystarczającym utrudnieniem dla rodziców próbujących zmierzyć się z trasą w asyście swoich pociech. Na trasie wystartowało 96 osób tworzących 36 zespołów. Ideę rodzinnego tułania wcieliło w życie 10 osób niepełnoletnich. Wiosenny Tułacz 2011 na trasie pieszej 50 km był kolejną edycją Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Uczestnicy walczyli o cenne punkty w klasyfikacji generalnej zmieniając swoją pozycję na liście.

 

Po raz kolejny nie obyło się niestety bez błędów w potwierdzaniu punktów kontrolnych. Mimo zalecanej przez organizatorów obecności na odprawie technicznej w trakcie rozpoczęcia wielu uczestników zbagatelizowało ten apel i nie miało pełnej świadomości panujących na Tułaczu zasad. Odpokutowali to otrzymując dodatkowe punkty karne za „wolne kratki” lub za „niewpisanie numeru PK”. Sprawdziło się stare polskie przysłowie, że uczymy się na błędach – szkoda, że własnych. Następnym razem na pewno będzie lepiej.

 

W trakcie Rajdu nie odnotowano interwencji medycznych. Po opublikowanych wstępnych wyników wpłynął jeden protest dotyczący PK nr 15 na trasie TP 50 km. Organizatorzy przychylili się do zgłoszonych uwag.

 

W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom dziękuję za udział oraz gratuluje dotarcia do mety w jednym, niekoniecznie nienaruszonym kawałku. Zakwasy, odciski, otarcia, schodzący wraz ze skarpetkami naskórek to już codzienność Pomorskich Tułaczy. Jak to ujął kiedyś Janusz Czerwiński, znany pomorski dziennikarz, to właśnie jest „rozkosz cierpienia”. Po raz kolejny uczestnicy „sprawdzili granice swoich możliwości" - i o to właśnie w Tułaczu chodzi.

 

Ponadto organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym „Wiosenny Tułacz 2011” doszedł do skutku, a w szczególności: Starostwu Powiatowemu w Kartuzach za wsparcie finansowe, pani Danucie Rek Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach za udostępnienie bazy Rajdu, oraz wszystkim, którzy zarywali „noce i dnie”, aby dopiąć imprezę na przysłowiowy „ostatni guzik”. W szczególności dziękujemy budowniczemu tras Dominikowi Jeremiejczykowi oraz dzielnej obsadzie sekretariatu: Renacie Opiece, Dorocie Suchy, Dorocie Kazimieruk oraz debiutantom Agnieszce Woźniak i Grzegorzowi Budnikowi za sprawną i fachową obsługę uczestników.

 

Dziękujemy również firmom wspierającym, a w szczególności Pabline.pl, Yellow Catering, Furbo.pl oraz IdeeCaffe. Wyrażamy także wdzięczność naszym patronom za promowanie Rajdu na swoich łamach, w szczególności TVO Chełmsat, Twoja Gazeta, trójmiasto.pl, 4outdoor.pl, Stowarzyszeniu Polskich Mediów oraz Travel Trade Gazette.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym oraz relacjami uczestników na naszej stronie internetowej www.tulacz.almanak.pl. Zapraszamy na kolejne edycje Tułacza w 2011 roku: Wakacyjny 24-26 czerwca oraz Jesienny 1-2 października. O miejscu akcji dowiecie się ze strony www.tulacz.almanak.pl

 

Zapraszamy na kolejne edycje Tułacza w 2011 roku: Wakacyjny 24-26 czerwca oraz Jesienny 1-2 października. O miejscu akcji dowiecie się ze strony www.tulacz.almanak.pl


Wojciech Suchy

Kierownik Rajdu


Wyniki końcowe

W dziale PLIKI DO POBRANIA publikujemy wyniki końcowe Wiosennego Tułacza 2011.

 

Zmianie uległy jedynie wyniki Trasy Pieszej na dystansie 50 km. Komisja Odwoławcza postanowiła uznać za zasadny protest dotyczący zerwanego lampionu na PK15 po godz. 4:14. Tym samym od godz. 4:14 za prawidłowe uznany został zapis zarówno 'CT' oraz 'BPK' - brak punktu kontrolnego.

Wyniki pozostałych tras pozostają takie same jak wyniki wstępne.

 

Podsumowanie opublikujemy na początku przyszłego tygodnia.


Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud włożony w pokonanie tras i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Tułaczy.

Wakacyjny Tułacz: 25.06.2011 (baza czynna będzie od 24.06 wieczorem do 26.06 rano)

Jesienny Tułacz: 01-02.10.2011

Zgubiono - znaleziono

 

Podczas Wiosennego Tułacza 2011 znaleziono następujące rzeczy:

- buty adidas Response

- buty ecco z goretexem "zabraliśmy dziś z bazy czyjeś buty (kolega myślał, że to buty drugiego kolegi, a on myślał, że to moje, i tak to poszło...):. Odeślemy zaraz, gdy będziemy wiedzieć komu i na jaki adres."

- 2 kompasy

- krokomierz

- ochraniacze (stuptuty) czarne Hi-Tec

- rękawiczki damskie bordowe

- czapka z daszkiem "panterka"

 

Ponadto nadal pozostają do odebrania z poprzednich Tułaczy:

- rękawiczki rowerowe Giant

- rękawiczki polarowe grube National Geografic szare

- rękawiczki polarowe TOMAS czarne

- rękawiczka (szt. 1) Rogelli czarna

- czapka zwykła czarna

- cienka kurtka NB czarna

- woreczek zamszowy na coś czarny

- pokrywka na kubek termiczny

 

Wszystkie powyższe rzeczy można odebrać w Gdańsku po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym - 502 76 55 36

Dopinamy zakres świadczeń na Wiosennym Tułaczu. Każdy uczestnik poza tradycyjnymi świadczeniam (szczegóły w regulaminie pkt. 23) otrzyma na starcie:

  • drożdżówkę od Pabline.pl;
  • kubek zdrowej energi IdeeCaffee czyli goracą kawę;
  • wrzątek do termosów od Yellowcatering;


oraz na mecie:

  • ciepły posiłek (bigos lub grochówka lub żurek z chlebem);
  • wodę gazowaną/niegazowaną z sokiem malinowym od Yellowcatering;
  • gorącą kawę/herbatę wraz z dodatkami Winkod Yellowcatering.
Informujemy, że dostępny jest już formularz zgłoszeniowy.
Przepraszamy za opóźnienie i zachęcamy do zapisów!

BAZA

Znamy już bazę tegorocznej edycji Wiosennego Tułacza. Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach, ul. Wzgórze Wolności 1. Jednocześnie bardzo dziękujemy pani dyrektor Danucie Rek za przychylność i udostępnienie pomieszczeń szkoły mimo wielu wątpliwości. Jednocześnie prosimy wszystkich uczestników, aby tradycyjnie pozostawili po sobie tylko dobre wrażenia Laughing.

 

NOWA TRASA

Tułacz rośnie w siłę i cieszy się coraz większą popularnością. Aby dać Wam jeszcze większą możliwość wyboru oraz aby rozładować trochę ilość zespołów na trasie 30 km postanowiliśmy wprowadzić kolejną trasę pieszą o dystansie 25 km. Jest ona przeznaczona dla drużyn startujących w gronie rodzinnym, oraz takich, które chcą pokonać trasę bardziej spacerowo niż na trasie 30 km. Punkty kontrolne będą nieznacznie łatwiejsze do osiągnięcia. Prosimy jednak o w miarę równomierne „zapełnianie” obu krótkich tras pieszych.

Uruchomiliśmy stronę Tułacza w odsłonie wiosennej.
Za kilka dni zostanie uruchomiony formularz zapisów!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w imprezie!

Kolejne edycje Tułaczy.

Mamy już Nowy Rok a wraz z nim plany na kolejne edycje Tułaczy. Zapraszamy zatem do udziału i zarezerwowania sobie podanych niżej terminów.

 

Wiosenny Tułacz: 02-03.04.2011

Wakacyjny Tułacz: 25.06.2011 ZMIANA TERMINU!!! (baza czynna będzie od 24.06 wieczorem do 26.06 rano)

Jesienny Tułacz: 01-02.10.2011

 

Szczegóły już wkrótce na naszej stronie www.tulacz.almanak.pl.

 

Ponadto wszystkich Tułaczy i sympatyków zapraszamy do udziału w naszych wyprawach:

Mont Blanc 4810 mnpm zimą 12-19.03.2011. Szczegóły tutaj.

Denali (McKinley) 6194 mnpm 30.05-21.06.2011. Szczegóły na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pik Lenina 7134 mnpm 18.07-15.08.2011. Szczegóły tutaj.

Elbrus 5642 mnpm 20.08-04.09.2011. Szczegóły tutaj.

Jordania i Syria (może również Liban) 07-31.10.2011. Szczegóły na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sylwester w Muszynie 28.12.2011-01.01.2012. Szczegóły na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sylwester na Jabel Toubkal 28.12.2011-01.01.2012. Szczegóły na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Serdecznie zapraszamy!!!